Neden Instagram Hesabımı Sildim?


Herkese merhaba. Büyük bir hevesle başlayıp bir iki tane yazı yazıp sonra bıraktığım, bunu birkaç yılda bir düzenli olarak tekrarladığım, sonra her şeyi silip en baştan başladığım blog tutma serüvenimin bu yeni bölümüne hoş geldiniz.

Başlıktan da zaten gayet belli olduğu gibi bu yazının konusu Instagram hesabımı kapatma sebebim hakkında bir açıklama yapmak ve belki de benimle aynı sorunu yaşayan insanlara sorunlarının kaynağı hakkında bir fikir vermek.

Belki yazının ilerleyen bölümlerinde bana “Geri zekâlı mısın? Bunu daha yeni mi fark ediyorsun?” diyebilirsiniz. Ancak ben yine de anlatacağım. Çünkü burası benim blogum ve kimseyi burada zorla tutmuyorum.

Yakınlarım bilirler, ben biraz fazla çalışan bir insanım. Aslında fazla değil de biraz geniş vakte yayılmış şekilde çalılan bir insanım. O gün sadece 1 saatlik bir işim bile olsa ben onu bütün güne yayabilirim. Bundan dolayı da genelde beni aradığınızda veya mesaj attığınızda soracağınız “Ne yapıyorsun?” sorusunun cevabı yüksek ihtimalle “Çalışıyorum” olacaktır.

Yine böyle bir çalışma sürecindeyken çok bunaldım ve Instagram’a girdim. Bir baktım ki herkes çok eğleniyor, geziyor, dolaşıyor. Kimi bu yılki bilmem kaç yüzüncü tatilinin fotoğrafını paylaşmış kimi her gün kavga ettiği, ayrılmak isteyip de bir türlü ayrıl(a)madığı sevgilisini.

Herkesin hayatı o kadar güzel görünüyordu ki. Ben de bu sıralar biraz para yönetimi işini kötü yaptığım için geçici bir maddi sıkıntı içindeydim. Zaten aşk hayatım kendimi bildim bileli hep kötü gitmişti. Bunları görünce kendimi inanılmaz kötü hissettim. Sanki herkesin her şeyi çok muhteşemmiş de benim hayatım kötüye gidiyormuş gibi bir düşünceye kapıldım. Bu durum beni hem üzdü hem de oldukça endişelendirdi. İyiden iyiye bir şeyleri çok yanlış ve kötü yaptığımı düşünmeye başlamıştım.

Sonrasında bir arkadaşımla konuştuk. Bu düşüncelerimi, endişelerimi dile getirdim. Sonra arkadaşım bana dedi ki: “Zahid sen mal mısın?”. Sonra bana benim sahip olduğum şeyleri hatırlattı ve aşağı yukarı şu anlama gelen şeyler söyledi:

“Sen sahip olduğun şeylerin farkında değilsin. İnsanlar senin yerinde olmak için neler vermezdi. Sen onların hayatlarının her zaman o hikayelerdeki gibi olduğunu mu zannediyorsun? Aslında onların hepsinden çok daha güzel bir hayat yaşıyorsun ama farkında değilsin.”

Aslında haklıydı arkadaşım. Şöyle bir düşündüm, kendi evim vardı, hâlâ borcunu ödüyor olsam bile bir arabam vardı, istediğim zaman çıkıp istediğim yere gidebiliyordum. İşim bana aitti, çalışma düzenime karışan yoktu. Zaman zaman sıkıntılar yaşasam da genel olarak maddi durumum da iyiydi. Düzenli olarak ilgilendiğim hobilerim vardı. Allah’tan daha ne istiyordum, belâmı mı?

Bir silkelendim ve aslında bu gördüğüm şeyin sadece bir illüzyon olduğunun farkına vardım. O Instagram’da gördüğümüz süslü hayatlar aslında o kadar da gerçek değildi. Ve asıl önemli olan kısım, ben kusurlu değildim, başarısız değildim. Aslında bende bir sorun yoktu. Belki başkalarıyla aynı ya da daha güzel bir hayat yaşıyordum ama o gördüğüm şeyler beni sanki herkesten çok daha kötü bir hayatım varmış gibi hissettiriyordu ve hayatımın daha kötü olması da elbette ki benim başarısızlığımdı.

Bu düşünceler silsilesi gerçekten oldukça tehlikeliydi. Bir noktada beni büyük bir boş vermişliğe sürüklüyordu. İster istemez bir battı balık yan gider moduna giriyordum ve bu durum beni, elimde olanı da kaybetmeye götürecek bir davranıştı.

Uzun vadeli düşündüğümüz zaman bu durumun son derece tehlikeli olduğu kanaatine varabiliriz.

Bunun haricinde gece yatmadan önce Instagram’da gezinmek gibi iğrenç bir alışkanlık edindim. Bu da bütün uyku düzenimi ve uyku kalitemi mahvetti. Bundan da kurtulmam gerektiğini düşünüyordum ancak alışkanlıkları bırakmak hele ki kötü alışkanlıkları bırakmak gerçekten zor.

İşte tam olarak bu sebeplerden dolayı Instagram hesabımı kapatmaya karar verdim. Bu hareketin sonucunun benim için ilk başlarda anlamsız bir boşluğa sebep olacağını bilsem de uzun vadede çok daha sağlıklı bir karar olacağına inanıyorum.

Eğer bir şekilde bu yazıyı okuyorsanız, tek iletişim kanalımız Instagram ise ve bana ulaşmanız gerekirse şu adrese mail atabilirsiniz: [email protected]

Başka bir yazıda görüşmek üzere.


Leave a Reply

Your email address will not be published.